dodano: 07-04-2020

Solidarność w praktyce


Lekcje online dotyczące zanieczyszczenia powietrza dla krakowskich uczniów, zajęcia językowe dla najmłodszych w Klimontowie, dostarczanie na paczek żywnościowych do seniorów i chorych Szczecinian, szycie maseczek dla kieleckich i wrocławskich szpitali – to tylko niektóre inicjatywy zagranicznych wolontariuszy Europejskiego Korpusu Solidarności przebywających w tej chwili w Polsce.

Choć wszyscy obawiają się choroby, nie mogą siedzieć bezczynnie. Działają na rzecz innych, bardziej bezbronnych, pomagają rodzicom w organizacji czasu dzieciom, szukają nowych form wsparcia dla swoich lokalnych społeczności. Blisko 300 zagranicznych wolontariuszy włączyło się aktywnie w działania społeczne w kilkunastu polskich miastach. Nie zdecydowali się na powrót do swoich rodzinnych stron, chcą pomagać nadal w Polsce.

Wolontariusze współpracują również w sieci: za pomocą mediów społecznościach dzielą się swoimi pomysłami, udoskonalają je i wykorzystują do stworzenia czegoś nowego. W ten sposób powstała inicjatywa wspólnego koncertu, który pod przewodnictwem wolontariuszy z Leszna przygotowuje kilkunastu uczestników Projektów Wolontariatu z całej Polski. Do wymiany swoich pomysłów wykorzystują narzędzia internetowe.

Wolontariuszy wspierają polskie organizacje, które koordynują projekty młodych ludzi. Bez działań pracowników tych instytucji wolontariusze nie mogliby nieść pomocy innym. Koordynatorzy kontaktują się z polskimi placówkami potrzebującymi pomocy, wykorzystują swoje sieci kontaktów, by zapewnić wolontariuszom materiały niezbędne do realizacji ich pomysłów. Starają się również wspierać młodych społeczników psychologicznie i dbają o to, by nie stracili zapału.

Europejski Korpus Solidarności to program, którego wartość widoczna jest szczególnie w takich sytuacjach. Wolontariusze, choć sami są pełni obaw, dodatkowo daleko od swoich bliskich, nie poddają się i tworzą przestrzenie wirtualne i rzeczywiste, które pozwalają nieść pomoc innym. Dziś solidarność to każda uszyta maseczka, zakupy zrobione dla seniora i każda lekcja języka przeprowadzona przez  wolontariuszy.

WIĘCEJ:

WROCŁAW – Stowarzyszenie TRATWA

WROCŁAW – Parafia Ewangelicko-Augsburska we Wrocławiu

KLIMONTÓW – Fundacja Camposfera

SZCZECIN -Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

KIELCE – Regionalne Centrum Wolontariatu

LESZNO – Centrum Aktywności Twórczej

KRAKÓW – Stowarzyszenie Rozwoju i Integracji Młodzieży

STAROGARD GDAŃSKI – Klub Sportowy Beniaminek 03

WROCŁAW – Fundacja Integracji Społecznej PROM

BYDGOSZCZ – Wyższa Szkoła Gospodarki

NAJNOWSZE WPISY


NAJNOWSZE WPISY


ZAPISZ SIĘ

DO NEWSLETTERA

    ZAPISZ SIĘ

    DO NEWSLETTERA

       

      Wyrażam zgodę na otrzymywanie Newslettera oraz akceptuję treść klauzuli RODO.