Strona Główna > Eurolekcje

EUROLEKCJE

Zaproś nas do szkoły lub do swojej organizacji!

Europejski Korpus Solidarności? Kto może skorzystać? Czy mogę wyjechać na wolontariat za granicę? A może zrealizujemy lokalne działania w naszej okolicy? Czy jesteśmy solidarni? Na te i inne pytania uzyskacie odpowiedzi w trakcie Eurolekcji nt. Europejskiego Korpusu Solidarności. Lekcje poprowadzą konsultanci Eurodesku. Z pasją i za darmo!

Scenariusz lekcji o Europejskim Korpusie Solidarności jest wspólnym projektem Narodowej Agencji Europejskiego Korpusu Solidarności i Eurodesk Polska. Uzupełnia on zestaw Eurolekcji w skład, których wchodzą zajęcia: „Eurowolontariat”, „Eurostudia”, „Europraca” – dotycze mobilności w Europie oraz „Euroszanse” pokazujące, jak korzystać z unijnych funduszy młodzieżowych i „Euroaktywacja” zachęce młodzież do aktywności obywatelskiej.

Każde z zajęć ma dwie wersje: lekcyjną, 45-minutową, i warsztatową 90-minutową.

Dla kogo?

Scenariusz lekcji nt. Europejskiego Korpusu Solidarności został opracowany głównie z myślą o młodzieży w wieku powyżej 17 lat, w tym takiej, która już za chwilę będzie decydować o swojej przyszłości. Przyszłości w Unii Europejskiej. Studia? Praca? Gap year? To pytania, które zadaje sobie niemal każdy osiemnastolatek. Praca społeczna i uczestnictwo w projektach młodzieżowych – to możliwości zdobywania doświadczeń, z których każdy młody człowiek stojący u progu swojej dorosłości powinien sobie zdawać sprawę. Udział w takich przedsięwzięciach wymaga jednak zrozumienia…

Europejski Korpus Solidarności dostępny jest dla osób od 18 do 30 roku życia, zatem z warsztatów skorzystać mogą również osoby starsze, takie, które kończą studia lub szukają różnych doświadczeń edukacyjnych i zawodowych.

Uwaga! Zajęcia prowadzone są nieodpłatnie, ale liczba lekcji, które możemy przeprowadzić jest ograniczona i zależy od indywidualnych możliwości każdego konsultanta.

Poszerzamy horyzonty

Cechą wspólną eurolekcji jest bezstronność i obiektywizm. Do niczego uczniów nie zachęcamy, nie namawiamy, niczego nie oceniamy. Nie są to też pogadanki o Unii Europejskiej. To „produkty informacyjne” podane w przystępnej formie i atrakcyjnej oprawie. Mają poszerzać horyzonty, skłaniać do przemyśleń, przekazywać wiedzę i zachęcać do dalszego szukania informacji. Zajęcia mają interaktywną, warsztatową formę. Angażują młodzież przy pomocy opracowanych przez Narodową Agencję Europejskiego Korpusu Solidarności;materiałów lekcyjnych (tekstów i gier) i gadżetów.

Prowadzący lekcje

Lekcje i warsztaty prowadzą konsultanci punktów Eurodesk Polska z następujących miast:

Rzeszów

Sylwia K. Mazur

Regionalny Punkt Informacyjny Eurodesk Polska w Rzeszowie (Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie)

Pracownik naukowo-dydaktyczny oraz specjalistka ds. informacji europejskiej w Punkcie Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów. Od 2010 r. trenerka umiejętności miękkich, pracująca głównie z młodzieżą szkolną oraz studentami. Z EURODESKiem związana od 2015 r.

Toruń

Bartosz Szczepaniak

Regionalny Punkt Informacyjny Eurodesk Polska w Toruniu

Doktorant z zakresu nauk o polityce, prowadzący zajęcia z zakresu bezpieczeństwa narodowego oraz Unii Europejskiej. Od roku pracownik Europe Direct Toruń gdzie prowadzi liczne zajęcia o tematyce europejskiej z młodzieżą. Organizator i współorganizator licznych seminariów, konferencji oraz spotkań z młodzieżą. Nie boi się trudnych pytań, uwielbia rzeczową wymianę poglądów. Merytorycznie i realnie przedstawia fakty, nawet te najtrudniejsze.

Białystok

Karolina Frąckiewicz

Regionalny Punkt Informacyjny Eurodesk Polska w Białymstoku (Stowarzyszenie Międzynarodowej i Międzykulturowej Wymiany „ANAWOJ” z Michałowa)

Koordynatorka projektów krajowych i międzynarodowych skierowanych do młodzieży, głównie o tematyce powiązanej z edukacją obywatelską. Konsultantka Regionalnego Punktu Informacyjnego Eurodesk Polska w Białymstoku, prowadzi prezentacje i Eurolekcje w szkołach w województwie, pokazując młodzieży ich możliwości w Europie. Na co dzień trenerka kursów efektywnej nauki.

Szczecin

Kamila Bieniecka

Regionalny Punkt Informacyjny Eurodesk Polska w Szczecinie (Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego)

Kamila Bieniecka jest pracownikiem młodzieżowym w Sekretariacie ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego. Zajmuje się współpracą międzyregionalną i międzynarodową, organizuje i prowadzi warsztaty związane z rozwojem i aktywnością młodzieży. Dzięki współpracy z sieciami informacyjnymi, przedstawicielami samorządów, ekspertami z dziedziny partycypacji obywateli w życiu publicznym dociera do młodzieży w województwie zachodniopomorskim z interesującymi programami na rzecz zwiększania świadomości i widoczności młodych osób w regionie.

Kielce

Kamil Strząbała

Regionalny Punkt Informacyjny Eurodesk Polska w Kielce (Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach)

Koordynator Wolontariatu Europejskiego, w ramach którego prowadzone są działania edukacyjne w szkołach i przedszkolach w Kielcach i okolicach.

Kraków

Grażyna Morbitzer

Regionalny Punkt Informacyjny Eurodesk Polska w Krakowie (Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana)

Mińsk Mazowiecki

Eliza Bujalska

Lokalny Punkt Informacyjny Eurodesk Polska w Mińsku Mazowieckim (Fundacja Rozwoju Międzykulturowego EBU)

Trenerka kompetencji społecznych, koordynatorka międzynarodowych projektów młodzieżowych. Prowadzi szkolenia dla młodzieży, osób pracujących z młodzieżą oraz liderów organizacji pozarządowych. Zajmuje się wolontariatem, dialogiem międzykulturowym, polityką młodzieżową oraz edukacją obywatelską.

PRZEJDŹ DO SEKCJI


ZAPISZ SIĘ

DO NEWSLETTERA

 

Wyrażam zgodę na otrzymywanie Newslettera oraz akceptuję treść klauzuli RODO.