Strona Główna > Eurolekcje

EUROLEKCJE

Zaproś nas do szkoły lub do swojej organizacji!

Europejski Korpus Solidarności? Kto może skorzystać? Czy mogę wyjechać na wolontariat za granicę? A może zrealizujemy lokalne działania w naszej okolicy? Czy jesteśmy solidarni? Na te i inne pytania uzyskacie odpowiedzi w trakcie Eurolekcji nt. Europejskiego Korpusu Solidarności. Lekcje poprowadzą konsultanci Eurodesku. Z pasją i za darmo!

Scenariusz lekcji o Europejskim Korpusie Solidarności jest wspólnym projektem Narodowej Agencji Europejskiego Korpusu Solidarności i Eurodesk Polska. Uzupełnia on zestaw Eurolekcji w skład, których wchodzą zajęcia: „Eurowolontariat”, „Eurostudia”, „Europraca” – dotycze mobilności w Europie oraz „Euroszanse” pokazujące, jak korzystać z unijnych funduszy młodzieżowych i „Euroaktywacja” zachęce młodzież do aktywności obywatelskiej.

Każde z zajęć ma dwie wersje: lekcyjną, 45-minutową, i warsztatową 90-minutową.

Dla kogo?

Scenariusz lekcji nt. Europejskiego Korpusu Solidarności został opracowany głównie z myślą o młodzieży w wieku powyżej 17 lat, w tym takiej, która już za chwilę będzie decydować o swojej przyszłości. Przyszłości w Unii Europejskiej. Studia? Praca? Gap year? To pytania, które zadaje sobie niemal każdy osiemnastolatek. Praca społeczna i uczestnictwo w projektach młodzieżowych – to możliwości zdobywania doświadczeń, z których każdy młody człowiek stojący u progu swojej dorosłości powinien sobie zdawać sprawę. Udział w takich przedsięwzięciach wymaga jednak zrozumienia…

Europejski Korpus Solidarności dostępny jest dla osób od 18 do 30 roku życia, zatem z warsztatów skorzystać mogą również osoby starsze, takie, które kończą studia lub szukają różnych doświadczeń edukacyjnych i zawodowych.

Uwaga! Zajęcia prowadzone są nieodpłatnie, ale liczba lekcji, które możemy przeprowadzić jest ograniczona i zależy od indywidualnych możliwości każdego konsultanta.

Poszerzamy horyzonty

Cechą wspólną eurolekcji jest bezstronność i obiektywizm. Do niczego uczniów nie zachęcamy, nie namawiamy, niczego nie oceniamy. Nie są to też pogadanki o Unii Europejskiej. To „produkty informacyjne” podane w przystępnej formie i atrakcyjnej oprawie. Mają poszerzać horyzonty, skłaniać do przemyśleń, przekazywać wiedzę i zachęcać do dalszego szukania informacji. Zajęcia mają interaktywną, warsztatową formę. Angażują młodzież przy pomocy opracowanych przez Narodową Agencję Europejskiego Korpusu Solidarności;materiałów lekcyjnych (tekstów i gier) i gadżetów.

Prowadzący lekcje

Lekcje i warsztaty prowadzą konsultanci punktów Eurodesk Polska z następujących miast:

Rzeszów

Sylwia K. Mazur

Regionalny Punkt Informacyjny Eurodesk Polska w Rzeszowie (Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie)

Pracownik naukowo-dydaktyczny oraz specjalistka ds. informacji europejskiej w Punkcie Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów. Od 2010 r. trenerka umiejętności miękkich, pracująca głównie z młodzieżą szkolną oraz studentami. Z EURODESKiem związana od 2015 r.

Toruń

Bartosz Szczepaniak

Regionalny Punkt Informacyjny Eurodesk Polska w Toruniu

Doktorant z zakresu nauk o polityce, prowadzący zajęcia z zakresu bezpieczeństwa narodowego oraz Unii Europejskiej. Od roku pracownik Europe Direct Toruń gdzie prowadzi liczne zajęcia o tematyce europejskiej z młodzieżą. Organizator i współorganizator licznych seminariów, konferencji oraz spotkań z młodzieżą. Nie boi się trudnych pytań, uwielbia rzeczową wymianę poglądów. Merytorycznie i realnie przedstawia fakty, nawet te najtrudniejsze.

Białystok

Karolina Frąckiewicz

Regionalny Punkt Informacyjny Eurodesk Polska w Białymstoku (Stowarzyszenie Międzynarodowej i Międzykulturowej Wymiany „ANAWOJ” z Michałowa)

Koordynatorka projektów krajowych i międzynarodowych skierowanych do młodzieży, głównie o tematyce powiązanej z edukacją obywatelską. Konsultantka Regionalnego Punktu Informacyjnego Eurodesk Polska w Białymstoku, prowadzi prezentacje i Eurolekcje w szkołach w województwie, pokazując młodzieży ich możliwości w Europie. Na co dzień trenerka kursów efektywnej nauki.

Szczecin

Kamila Bieniecka

Regionalny Punkt Informacyjny Eurodesk Polska w Szczecinie (Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego)

Kamila Bieniecka jest pracownikiem młodzieżowym w Sekretariacie ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego. Zajmuje się współpracą międzyregionalną i międzynarodową, organizuje i prowadzi warsztaty związane z rozwojem i aktywnością młodzieży. Dzięki współpracy z sieciami informacyjnymi, przedstawicielami samorządów, ekspertami z dziedziny partycypacji obywateli w życiu publicznym dociera do młodzieży w województwie zachodniopomorskim z interesującymi programami na rzecz zwiększania świadomości i widoczności młodych osób w regionie.

Kielce

Kamil Strząbała

Regionalny Punkt Informacyjny Eurodesk Polska w Kielce (Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach)

Koordynator Wolontariatu Europejskiego, w ramach którego prowadzone są działania edukacyjne w szkołach i przedszkolach w Kielcach i okolicach.

Kraków

Grażyna Morbitzer

Regionalny Punkt Informacyjny Eurodesk Polska w Krakowie (Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana)

PRZEJDŹ DO SEKCJI


ZAPISZ SIĘ

DO NEWSLETTERA

FreshMail.pl
 

Wyrażam zgodę na otrzymywanie Newslettera oraz akceptuję treść klauzuli RODO.

FreshMail.pl