Aktualność

treść strony

Najlepszy moment w życiu – wejść w dorosłość z EKS-em

Mają jeszcze sporo wolności, ale już mierzą się z wyzwaniami samodzielnego życia – mowa o dwudziestolatkach, którzy stoją u progu dorosłości. Magdalena i Natalia postanowiły przybliżyć sukcesy i troski swoich rówieśników.

  • autor: archiwum prywatne

Ich projekt „Młodzi dorośli”, realizowany w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności (EKS), zakłada stworzenie cyklu pięciu podcastów i pięciu wideoklipów, w których zarówno eksperci, jak i sami dwudziestolatkowie opowiadają o problemach i szansach, jakie stawia przed nimi XXI wiek.

– Mówimy też m.in. o możliwościach, które daje integracja europejska, oraz o zdrowiu psychicznym młodych ludzi i zrywaniu ze schematami, promując przy tym wrażliwość i aktywność społeczną – dodają.

Od rozmowy do czynu
Poznały się w katowickim liceum. Połączyły ich wspólne poglądy, aktywizm i zaangażowanie społeczne. Magdalena skończyła właśnie prawo, Natalia jest na ostatnim roku dziennikarstwa.

Celem ich projektu jest pokazanie życia młodych dorosłych w wielu aspektach i z różnych perspektyw. – Same należymy do tej grupy wiekowej i z własnego doświadczenia wiemy, jak trudno jest np. znaleźć mieszkanie przy obecnych, wręcz horrendalnych cenach na rynku nieruchomości albo dostać pracę zapewniającą stabilność i bezpieczeństwo finansowe – podkreśla Natalia.

Z drugiej strony dziewczyny chcą pokazać, że pomimo bolączek samodzielnego życia ich rówieśnicy prowadzą aktywny i inspirujący tryb życia, podróżując, studiując za granicą, rozwijając swoje pasje.

Być jak… Sim
W ocenie Magdaleny i Natalii wejście w dorosłość to moment, w którym ludzie zaczynają świadomie definiować siebie. – Nazwa naszego projektu wzięła się z popularnej gry „The Sims”, w której, tworząc postacie, można wybrać grupę wiekową, taką jak właśnie „młodzi dorośli”. Jeszcze jako nastolatce ten etap w życiu wydawał mi się bardzo atrakcyjny, ponieważ człowiek może już o wielu rzeczach samemu decydować, a jednocześnie wciąż ma sporo wolności i swobody – podkreśla Natalia.

Magdalena dodaje, że bycie młodym dorosłym to proces codziennego zderzania się z rzeczywistością: – Kiedy już ci się wydaje, że poradziłeś sobie z jakimś problemem, np. znalazłeś mieszkanie, zaraz okazuje się, że czekają cię dodatkowe koszty i znów trudno jest domknąć budżet. Uczymy się być odpowiedzialnymi za siebie każdego dnia.

Mimo tych trudności i problemów obie dwudziestolatki podkreślają, że ich wiek to dla nich najlepszy moment życia.

Do słuchania i oglądania
– W zdiagnozowaniu problemów pomogą nam zarówno rozmowy z ekspertami i znawcami tematu, jak i opowieści z życia naszych rówieśników – wyjaśnia Natalia.

Pierwsze, realizowane w ramach projektu odcinki dotyczą zdrowia psychicznego młodych ludzi oraz współczesnych trendów na rynku pracy. – W filmach oddajemy głos naszym znajomym – inspirującym ludziom, którzy mają pomysł na życie i odwagę do jego zrealizowania – opowiada Magdalena.

Jedną z bohaterek nagrań jest Gabriela Goryl, która postanowiła przybliżyć kwestię mniejszości seksualnych – jak żyją przedstawiciele tej grupy i jak są odbierani w małej miejscowości oraz w dużym mieście. Gabriela zdecydowała się wziąć udział w projekcie, ponieważ uznała, że to ważne, aby dzielić się swoimi przeżyciami z innymi, zwłaszcza jeśli własne doświadczenia mogą komuś pomóc.

Pierwsze podcasty i filmy są już dostępne w sieci. Reszta zostanie zrealizowana do końca 2023 r. – Praca projektowa jest bardzo angażująca, ale też satysfakcjonująca. To nasz drugi projekt finansowany ze środków Europejskiego Korpusu Solidarności (pierwszy obejmował rozmowy z ekspertami na temat różnych problemów społecznych) i już mamy pomysły na kolejne – zapowiadają z uśmiechem pomysłodawczynie.

Projekt „Młodzi dorośli” jest realizowany we współpracy z katowickim Stowarzyszeniem BoMiasto. Przebieg projektu można śledzić w mediach społecznościowych na profilach pn. Szum Sporego Miasta. Pełna nazwa projektu: „Młodzi dorośli/Young Adults”, kwota dofinansowania: 6888 euro. 
Czas trwania: 12 miesięcy (1.01.2023-31.12.2023). Źródło finansowania: Europejski Korpus Solidarności – Projekty solidarności.