Aktualność

treść strony

List do beneficjentów programów Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności

Dyrektor generalny Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności zachęca do udziału w Europejskim Roku Młodzieży.

  • autor: Shutterstock

Szanowni Beneficjenci,

We wrześniu ubiegłego roku przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła, że rok 2022 będzie Europejskim Rokiem Młodzieży (EYY). To doskonały moment, aby rodzina Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności zaprezentowała swoje dotychczasowe osiągnięcia w pracy na rzecz zaangażowania młodych ludzi. Jest to również okazja do wspólnej refleksji nad tym, jak młodzi widzą swoje miejsce w przyszłości i jakie kroki powinniśmy razem podjąć, aby zaangażowanie młodzieży było stałym elementem naszych programów.

Po pierwsze, chcielibyśmy poprosić wszystkich beneficjentów, aby zastanowili się, w jaki sposób mogą zaoferować jeszcze więcej możliwości młodym ludziom w ramach Europejskiego Roku Młodzieży. Ponieważ z tej okazji zwiększono budżet zarówno programu Erasmus+, jak i Europejskiego Korpusu Solidarności, w tym roku młodzi ludzie będą mieli więcej niż kiedykolwiek możliwości, aby stać się częścią aktywnej i zaangażowanej społeczności, na przykład poprzez akcje Działania wspierające uczestnictwo młodzieży lub Projekty solidarności.

Po drugie, zachęcamy wszystkich beneficjentów do przemyślenia, w jaki sposób mogą sprawić, by młodzi ludzie byli reprezentowani w projektach w sposób trwały i znaczący, w tym poprzez wsparcie finansowe dla projektów promowanych przez młodych ludzi.

Aby zrealizować powyższe założenia, wszyscy musimy wypełnić naszą rolę w komunikowaniu i rozpowszechnianiu lepszego zrozumienia różnych możliwości dostępnych dla młodych ludzi czy to na szczeblu unijnym, krajowym, regionalnym, czy lokalnym. W tym celu Komisja Europejska uruchomiła specjalną stronę na Europejskim Portalu Młodzieżowym, która będzie głównym kanałem komunikacji na poziomie Unii. Obecnie znajduje się tam mapa działań, a wkrótce dodane zostaną sekcja poświęcona polityce młodzieżowej oraz wiadomości i historie dotyczące tego, jak chcemy, aby młodzi ludzie współpracowali z nami w przyszłości. Użytkownicy będą informowani o wszystkich wydarzeniach związanych z młodzieżą w 2022 r., filtrując według tematu, kraju lub daty.

Na portalu znajduje się również przycisk, dzięki któremu użytkownicy mogą samodzielnie zamieszczać organizowane przez siebie działania i imprezy młodzieżowe. Narodowe Agencje będą odgrywały rolę weryfikatora tych działań, a po ich zatwierdzeniu pojawią się one na portalu. Zachęcamy do przesyłania, promowania i czerpania inspiracji z działań młodzieżowych.

Oficjalne logo Roku jest również dostępne we wszystkich językach europejskich i można je pobrać stąd. Zachęcamy, aby wykorzystywali je Państwo w działaniach młodzieżowych i kampaniach promocyjnych, które przyczyniają się do realizacji celów Europejskiego Roku Młodzieży i jego ducha. Zachęcamy także do stosowania oficjalnego hashtagu #EuropeanYearOfYouth oraz #EYY2022. Komisja Europejska pracuje nad identyfikacją wizualną, która zostanie wprowadzona na przełomie marca i kwietnia.

Liczę na to, że nasze organizacje młodzieżowe, nieformalne grupy młodzieży, organizacje pracujące na rzecz młodzieży aktywnie włączą się w działania Europejskiego Roku Młodzieży. Pragnę Państwa zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, aby we współpracy z Państwem sprawić, że będzie to udany Rok Młodzieży. Liczymy na Państwa aktywność w kraju i za granicą, aby inspirować aktywność obywatelską młodzieży i współtworzyć nowe pokolenie Europejczyków.

Z poważaniem
dr Paweł Poszytek