-
Komunikaty
Data publikacji: 07.04.2025 r.
Unijna Strategia Gotowości na nowe zagrożenia i kryzysy
Komisja Europejska i Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa uruchomili Unijną Strategię Gotowości, tak aby wesprzeć państwa członkowskie oraz zwiększyć zdolność Europy do zapobiegania pojawiającym się zagrożeniom i reagowania na nie.
Unijna Strategia Gotowości (Preparedness Union Strategy) polega na stworzeniu kompleksowego obrazu zagrożeń, a także na odpowiednim przygotowaniu obywateli poprzez:
- zwiększenie świadomości nt. potencjalnych zagrożeń;
- zacieśnienie współpracy cywilno-wojskowej;
- lepszą współpracę z partnerami zewnętrznymi, w tym z NATO.
Konieczność opracowania strategii wynika z tego, że Unia Europejska mierzy się z coraz bardziej złożonymi kryzysami i wyzwaniami. Wśród nich można wymienić m.in. rosnące napięcia geopolityczne i związane z nimi konflikty, zagrożenia atakami hybrydowymi i cyfrowymi, manipulowanie informacjami, w tym poprzez ingerencję z zewnątrz, czy zmiany klimatyczne i coraz częstsze klęski żywiołowe. Unia musi być zatem gotowa do tego, by chronić swoich obywateli i kluczowe funkcje społeczne – istotne zarówno dla demokracji, jak i życia codziennego.
– Nowe realia wymagają nowego poziomu gotowości w Europie. Nasi obywatele, państwa członkowskie i unijne przedsiębiorstwa potrzebują odpowiednich środków, aby zarówno zapobiegać kryzysom, jak i szybko reagować na klęski żywiołowe. Rodziny mieszkające w strefach wysokiego ryzyka powodziowego powinny wiedzieć, co zrobić w momencie podnoszenia się poziomu wód. Dzięki systemom wczesnego ostrzegania mieszkańcy regionów narażonych na pożary mogą zyskać cenny czas. Europa jest gotowa pomagać państwom członkowskim i zaufanym partnerom w sąsiedztwie, aby ratować życie i źródła utrzymania – powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.
Strategia obejmuje 30 kluczowych działań oraz szczegółowy plan mający na celu realizację założeń, a także rozwijanie „gotowości już w fazie projektowania” we wszystkich politykach UE.
Jedno z ww. działań odnosi się do Europejskiego Korpusu Solidarności i programu Erasmus+. Chodzi tu o zachęcanie organizacji i instytucji do realizacji projektów, które zapewnią lepsze przygotowanie na wypadek kryzysów, większą odporność społeczną, a także będą promować uczestnictwo w życiu demokratycznym i zaangażowanie obywatelskie.