Kompetencje wolontariusza to kompetencje dobrego pracownika

treść strony

Trzy członkinie sieci Europeers zrzeszającej byłych wolontariuszy - Ewa, Natalia i Iza - w oryginalny, nietypowy sposób promują Europejski Korpus Solidarności. A mianowicie - piszą o nim w LinkedIn i przekonują innych, że to dobre miejsce na opisanie kompetencji nabytych podczas wolontariatu europejskiego.

Stare wspomnienia, nowe spojrzenie na wolontariat

W grudniu 2021 r., tuż przed rozpoczęciem Europejskiego Roku Młodzieży, postanowiłyśmy przypomnieć sobie nasze doświadczenia związane z udziałem w Europejskim Korpusie Solidarności, spojrzeć na nie z kilkuletniej perspektywy i podzielić się spostrzeżeniami z innymi. Dwa lata pandemii sprawiły, że wybór był oczywisty: social media. Jednak nie skupiłyśmy się jak dotychczas na Facebooku i Instagramie, ale wybrałyśmy LinkedIn. Stwierdziłyśmy, że tym razem chcemy nie tylko zachęcić naszych rówieśników do wyjazdu, ale także przekonać ich starszych znajomych, rodziców oraz przyszłych kolegów z pracy, że bycie wolontariuszem może być pierwszym krokiem do udanej kariery. W ten sposób przez pięć miesięcy nasz LinkedIn został wypełniony opowieściami z naszych wolontariatów.

Dlaczego warto zainteresować się EKS-em?

Misją Europejskiego Korpusu Solidarności jest wspieranie młodych ludzi w rozwoju, inspirowanie ich do budowania zintegrowanego społeczeństwa i dawanie im narzędzi do reagowania na wyzwania społeczne. Motywację do podjęcia decyzji o wyjeździe dodatkowo zwiększają takie czynniki, jak chęć przeżycia przygody, poznania innych kultur czy skonfrontowania swoich wyobrażeń o świecie z rzeczywistością. 

Wzięcie w udziału w programie to właściwie teleportacja do innego świata: nasi bliscy są fizycznie daleko, istnieje bariera kulturowa, językowa, ulubione jedzenie nie zawsze jest na wyciągnięcie ręki. Wejście do tego odmiennego świata to idealna okazja, żeby nie tylko przetestować swoje kompetencje, ale przede wszystkim rozwinąć je jeszcze bardziej lub nabyć zupełnie nowe umiejętności. 

Lista kompetencji, czyli Youthpass

Nabywanie nowych kompetencji na wolontariacie ma najczęściej miejsce poza salą lekcyjną. Nie ma egzaminów, ocen ani nauczycieli – idealnie obrazuje to zwrot ‘uczyć się’, bo w istocie, sami jesteśmy swoimi nauczycielami, uczymy samych siebie. Sami też będziemy z tych doświadczeń korzystać w dalszym życiu, dlatego warto poświęcić czas na autorefleksję. 

Narzędziem przygotowanym właśnie w tym celu jest Youthpass - certyfikat zwierający osiem kluczowych kompetencji, z których korzystamy na co dzień. Do naszych obowiązków należy uzupełnienie dokumentu, by potem móc go wykorzystać w CV lub podczas rozmowy rekrutacyjnej. Youthpass jest ustrukturyzowany i do każdej kompetencji powinniśmy dopisać przykłady działań – dzięki temu, podczas rozmowy kwalifikacyjnej, “z głowy” możemy pochwalić się naszymi osiągnięciami. Zwiększa to również poczucie pewności siebie, ponieważ nie musimy wymyślać i koloryzować swojego CV – mówimy prawdę, która brzmi realistycznie i ciekawie, dając rekruterowi (a czasem po prostu rodzicom i znajomym nieprzekonanym o wartości wyjazdu) możliwość poznania zaangażowanego przyszłego pracownika.  

Kompetencje wolontariusza to także kompetencje dobrego pracownika

Czy wolontariat podnosi kompetencje na rynku pracy, jeśli mamy już za sobą pierwsze doświadczenia zawodowe? Naszym zdaniem tak. Prawie nigdy nie będziemy ekspertami od wszystkiego – zawsze będziemy mieli mocne i słabe strony. Ich świadomość pomaga uniknąć zaskoczeń oraz wyznaczyć ścieżkę dalszego rozwoju. Youthpass zmusza do pochylenia się nad różnymi kompetencjami – nawet tymi, które najchętniej byśmy ukryli. Pomaga to w autorefleksji i autoewaluacji, a stworzenie listy kompetencji i umiejętności potrzebnych do wykonywania w pracy może przyczynić się do szybszego zidentyfikowania i wyuczenia dodatkowych kwalifikacji zawodowych.  

Pisanie o wolontariacie na LinkedInie? Zdecydowanie tak!

Pomysł, który zrodził się naszych głowach ponad 6 miesięcy temu był doskonałą okazją do odświeżenia umiejętności nabytych w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Nie spodziewałyśmy się, że spotka się on z tak dużym odzewem ze strony znajomych (i nieznajomych) na LinkedIn. Jest jeszcze kilka ukrytych zalet naszego projektu – podszkoliłyśmy swój warsztat pisarski, a także nauczyłyśmy się lepiej planować swój czas. I to wszystko dzięki certyfikatowi Youthpass.

Autorki: 

  • Ewa Pawlik - wolontariuszka w Niemczech (2017), profil na LinkedIn
  • Natalia Kacperska - wolontariuszka w Chorwacji (lipiec - sierpień 2017), profil na LinkedIn
  • Izabela Sosnowska - wolontariuszka we Francji (lipiec - sierpień 2017), profil na LinkedIn

Autorką wszystkich grafik w artykule jest Ewa Pawlik.