Aktualność

treść strony

To ty decydujesz, czym jest solidarność

To nie jest kolejna publikacja o projektach, lecz książka o młodych ludziach, którzy mieli pomysł i chęć, by zrobić coś dla innych. Za każdym zrealizowanym przedsięwzięciem stoją konkretne osoby. Różni je wiele, ale łączy wytrwałość i marzenie o wprowadzeniu pozytywnej zmiany w swoim najbliższym otoczeniu.

  • "Solidarni w praktyce" - nowa publikacja EKS

    autor: EKS

Bohaterowie publikacji "Solidarni w praktyce" zmagali się z podobnymi wątpliwościami – wszyscy zadawali sobie pytania: Czy damy radę? Czy dostaniemy dofinansowanie? Co będzie, jeśli się nie uda?. Jednak zaryzykowali i osiągnęli więcej niż planowali.

Zebrane opowieści pokazują wiele trudności i wyzwań, lecz przede wszystkim są dowodem na niezwykłą kreatywność, determinację i siłę współpracy w grupie. Mianownikiem, który łączy wszystkie historie, jest potrzeba działania na rzecz lokalnej społeczności. W przypadku mieszkańców Dolnego Śląska było to stworzenie radia internetowego, na Warmii młodzież stwierdziła, że wsparcia potrzebują seniorzy, a w Lublinie zorganizowała akcję promocji wolontariatu.

Projekty Solidarności nie tylko dają satysfakcję tym, którzy je realizują, lecz także pomagają w budowaniu wspólnoty lokalnej. Pozwalają poznać mieszkańców, odkryć ich zainteresowania. Pokazują, jak dużo można osiągnąć dzięki wspólnemu działaniu oraz na jak wiele sposobów da się poprawić codzienność za naszym oknem. Gdybyśmy zapytali bohaterów tej publikacji – osoby, którym udało się pozytywnie wpłynąć na otaczający ich świat – o przepis na projektowy sukces, odpowiedź w każdym przypadku brzmiałaby nieco inaczej. Nie chodzi jednak o to, by powielać cudze pomysły, lecz o to, by uwierzyć, że można zrealizować własne. Zatem przesłanie może być tylko jedno: działaj lokalnie! Razem możemy więcej!

Poniżej znajdują się załączniki do pobrania - oprócz całej publikacji, przeczytać możecie dwie dodatkowe opowieści o ciekawych projektach.