Pakiet przydatnych informacji

treść strony

Europejski Korpus Solidarności jest nową inicjatywą Komisji Europejskiej.

Program umożliwia młodzieży w wieku od 18 do 30 lat rozwijanie zainteresowań, włączenie się w działania na rzecz innych, a także na postawianie pierwszych kroków na drodze kariery zawodowej.

Co jest celem programu?

Założenia programu skupione są wokół działań solidarnościowych, a celem programu jest włączenie młodzieży w projekty, które promują wartości europejskie, demokrację, obywatelska postawę i solidarność społeczną.

Jakie działania obejmuje EKS?

Europejski Korpus Solidarności umożliwia młodym ludziom udział w dwóch różnych rodzajach działań:

 •  pierwszym z nich są Projekty Wolontariatu, które pozwalają na wyjazd zagranicę i włączenie się w działania na rzecz innych oraz w pracę organizacji pozarządowej. Projekty te można również realizować w Polsce,
 •  drugi rodzaj to Projekty Solidarności, które pozwalają na realizację lokalnych inicjatyw we współpracy z różnego typu placówkami, organizacjami i władzami samorządowymi.

Koniecznie posłuchaj naszych Ambasadorów!

 

 

Wolontariat w pytaniach i odpowiedziach

 • Co to jest wolontariat Europejskiego Korpusu Solidarności?

  Wolontariat jest jednym z dwóch działań w ramach programu Europejskiego Korpusu Solidarności.

  Wolontariat jest świetnym wstępem do kariery zawodowej, spełnieniem ambicji, sposobem na rozwijanie swoich pasji oraz początkiem przygody z pracą na rzecz innych.

  Jeśli chcesz zrobić coś pożytecznego dla lokalnej społeczności, włączyć się w działalność organizacji pozarządowej, zaangażować się w oddolne inicjatywy i  zmienić otaczającą Cię rzeczywistość, to projekty wolontariatu EKS są właśnie dla Ciebie!

 • Kto może zostać wolontariuszem Europejskiego Korpusu Solidarności?

  Na początek dobra wiadomość – do udziału może zgłosić się każda osoba w wieku od 18 do 30 lat włącznie, pochodząca z Polski lub legalnie mieszkająca w kraju.

  Aby wziąć udział w projekcie, nie musisz posiadać doświadczenia, nie jest wymagane specjalistyczne wykształcenie ani znajomość języka obcego.

 • Jak zostać wolontariuszem Europejskiego Korpusu Solidarności?

  Pierwszym i najważniejszym krokiem jest rejestracja w bazie Europejskiego Korpusu Solidarności.

  Kliknij tutaj i dowiedz się więcej.

 • Ile trwa wolontariat w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności?

  Twój projekt wolontariatu może trwać od 2 tygodni do 12 miesięcy i dotyczyć różnych sfer oraz obszarów – sam wybierasz tematykę i długość projektu.

 • Na czym polega wolontariat indywidualny?

  • Wolontariat indywidualny nie oznacza, że będziesz pracował sam! Trafisz do projektu, który będziesz realizować z wolontariuszami z różnych krajów, pracujących w tej samej organizacji. Możecie zajmować się wspólnie jedną inicjatywą bądź realizować swoje indywidualne plany, wspierając się nawzajem.
  • Twoja praca będzie odbywać się w pełnym wymiarze godzin. Będziesz działał na rzecz społeczności lokalnej przez okres od 2 do 12 miesięcy.
  • Możesz podjąć pracę zarówno w Polsce (projekt krajowy), jak i za granicą (projekt międzynarodowy).
 • Na czym polega wolontariat grupowy?

  • Jeżeli lubisz pracować z innymi i wierzysz, że w grupie siła, to wybierz wolontariat grupowy. 
  • Możesz pracować w zespole od 10 do 40 młodych wolontariuszy pochodzących z co najmniej dwóch różnych krajów.
  • Zostańcie w kraju lub wyjedziecie wspólnie na projekt , który potrwa od 2 tygodni do 2 miesięcy.
  • Będziesz pracować razem z innymi wolontariuszami na rzecz lokalnej społeczności lub organizacji pozarządowej. Będziecie wspólnie podejmować inicjatywy i realizować swoje pomysły. W czasie projektu będziecie się wspiera i dążyć do wspólnego celu.
  • Dzięki udziałowi w takim projekcie zdobędziesz umiejętności pracy w zespole, nauczysz się słuchać innych i patrzeć na problem z nowych perspektyw.
 • Jakie projekty obejmuje Wolontariat EKS?

  Możesz zaangażować się w projekty ekologiczne, pomagać dzieciom w nauce, organizować kampanie społeczne, wspierać ruchy na rzecz praw człowieka, promować demokrację, angażować młodych ludzi w życie społeczne lub aktywizować osoby starsze – możesz wszystko! Twoje działania będą odpowiadać na aktualne problemy i potrzeby różnych grup społecznych lub otoczenia.